Tehničko tehnološki izvori ugrožavanja 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: Fakultet za pravne i poslovne studije, Novi Sad

Uvod
Svi savremeni sistemi bezbednosti, bez obzira na koji način i sa kojim ciljem su organizovani, predstavljaju oblik organizovanja određenog društva u zaštiti njegovih vitalnih vrednosti. Njihovo organizovanje polazi od dva osonovna pitanja:
od kojih oblika i nosilaca ugrožavanja treba štiti do društvo
na koji način treba da deluju elementi sistema bezbednosti da bi se ostvario osnovni cilj njihovog uspostavljanja
Polazeći od različitih, teorijskih, metodoločkih i praktičnih stanovišta mogu se definisati, razvrstati i objasniti različiti izvori, oblici i nosioci antidruštvenog i ugrožavajućeg delovanja.
Treba reći da ne postoji saglasnost o definiciji pojma ugrožavanja, jer se ovaj pojam različito upotrebljava. Najčešće se za pojam ugrožavanja koriste različiti termini, ali se isto tako, pod tim terminima podrazumevaju i različite suštine. U krivično pravnom smislu ugrožavanje znači opasnost. U socioločkom smislu pojave pojave ugrožavanja vezuju se društveni sukobi i protivdruštvena ponašanja i one se ne mogu unapred predvideti.
Ugrožavanje je svaka vrsta društvene, prirodne, tehničke opasnosti kojom se ugrožava integritet, sloboda, imovina ili zdravlje ljudi, kao i teritorijalni integritet i suverenitet, ustavni poredak, pravo države, nacija ili društvenih grupa i pojedinaca.
Izvori ugrožavanja mogu biti:
Društveni
Prirodni
Tehničko tehnološki izvori ugrožavanja
2.Tehničko tehnološki izvori ugrožavanja
Pod tehničko tehnološkim izvorima ugrožavanja podrazumeva se postojanje i razvijenost tehničko tehnoloških postrojenja nosilaca ugrožavanja života ljudi, njihovog zdravlja i životne sredine. Tu se pre svega misli na:
Velike hemijske komplekse
Udese u hemijskim indutrijama
Nesrece u proizvodnim pogonima i skladištima
Nesreće u prevozu opasnih materija
Nuklearne eksplozije
Nezgode sa nuklearnim oružjem
Dolaganje radioaktivnih otpada i materijala i nemarno i neoprezno rukovanje tim materijalima...
Tehničko – tehnološka nesreća – udes je iznenadni i nekontrolisani događaj ili niz događaja koji je izmakao kontroli prilikom upravljanja određenim sredstvima za rad i prilikom postupanja sa opasnim materijama u proizvodnji, upotrebi, transportu, prometu, preradi, skladištenju, odlaganju kao što su požar, eksplozija, havarija, saobraćajni udes u drumskom, rečnom, železničkom i avio saobraćaju, udes u rudnicima i tunelima, zastoj rada žičara za transport ljudi, rušenje brana, havarija na elektroenergetskim naftnim i gasnim postrojenjima i nuklearnim materijama; a čije posledice ugrožavaju bezbednost i živote ljudi, materijalna dobra i životnu sredinu.
2.1.Tehničko tehnološke opasnosti praćenje jonizujućim zračenjem
Radioaktivne materije, iako su na zemlji od njenog postojanja, su kao važne i ekstremno opasne susptance ušle u ekološku istoriju u kataklizmičkim eksplozijama atomskih bombi na Japan u Avgustu 1945. godine.
Eksplozije bombi na Hirošimu i Nagasaki izazvale su trenutnu smrt oko 199.000 ljudi a za 152.000 se veruje da su umrli naknadno od posledica dejstva jonizujućeg zračenja. Sledećih decenija ovi gradovi su zbog radijacije i zagađene životne sredine bili gradovi patnje, bolesti i smrti.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!